Školska 2023/2024 godina

Ova pravila važe za sve studente koji polažu predmet Operaciona istraživanja 2. Ispit se sastoji iz:
  • predispitnih obaveza i
  • teorijskog dela.
Predispitne obaveze
obaveza maksimalno minimalno
pismeni kolokvijum 1 20 10
kolokvijum 2 20 10
kolokvijumi ukupno 40 20
ili
klasičan pismeni 40 20
projektni zadatak 14 0
aktivnost vežbe 6 0
ukupno predispitne obaveze 60 30
  • Kolokvijum 1 obuhvata oblasti: mrežno planiranje i matrične igre.
  • Kolokvijum 2 obuhvata oblasti: upravljanje zalihama, dinamičko programiranje, redovi čekanja.
  • Projektni zadatak se može polagati u toku semestra. Nakon toga, nema popravnih termina za projektni zadatak. Projektni zadatak nije uslov za polaganje ispita.
Položeni pismeni kolokvijum važi naredna dva ispitna roka (jun i jul). Polaganje drugog pismenog kolokvijuma je USLOVLJENO položenim prvim pismenim kolokvijumom.
Ispunjavanjem predispitnih obaveza student može da ostvari do 60 poena, a da bi položio ispit mora da ostvari bar 30 poena.

Na pismenom ispitu se rade 4 zadatka iz sledećih oblasti: mrežno planiranje (MP), matrične igre (MI), dinamičko programiranje (DP), upravljanje zalihama (UZ) i redovi čekanja (RČ). Da bi pismeni ispit bio položen potrebno je ostvariti minimum 10 poena na prvom (MP, MI) i minimum 10 poena na drugom (DP, RČ, UZ) delu.
Na pismenom ispitu kao i na kolokvijumu je dozvoljeno korišćenje literature izdate od zvaničnog izdavača (kopije, beleške i tzv. skripta nisu dozvoljene).
Jednom ispunjene predispitne obaveze važe do kraja tekuće školske godine (osim kolokvijuma, koji važi dva ispitna roka). Jedini izuzetak je za apsolvente i to u novembarskom ispitnom roku (ako prijave ispit i ako su slušali predmet u prethodnoj kalendarskoj godini - oba uslova moraju biti ispunjena).
Nakon julskog ispitnog roka poništavaju se poeni ostvareni na pismenim kolokvijumima i polaže se ceo pismeni ispit.
Teorijski deo
obaveza maksimalno minimalno
teorija kolokvijum 1 20 10
kolokvijum 2 20 10
kolokvijumi ukupno 40 20
ili
klasičan usmeni 40 20
ukupno teorija 40 20
  • Kolokvijum 1 obuhvata oblasti: mrežno planiranje, heuristike i matrične igre.
  • Kolokvijum 2 obuhvata oblasti: upravljanje zalihama, dinamičko programiranje, redovi čekanja i pouzdanost.
Teorijski kolokvijumi se polažu tokom kolokvijumskih sedmica i važe naredna dva ispitna roka (jun i jul).
  • Prvi teorijski kolokvijum se polaže pismeno kao test.
  • Polaganje drugog teorijskog kolokvijuma NIJE USLOVLJENO položenim prvim teorijskim kolokvijumom. Da bi teorijski kolokvijum bio položen, neophodno je odgovoriti na svako pitanje na cedulji.
Nakon julskog roka polaže se ceo teorijski deo ispita i to pod uslovom da je ostvareno minimalno 30 poena na predispitnim obavezama (pismeni ispit+PZ+aktivnost).
Konačna ocena
Poeni osvojeni u okviru predispitnih obaveza i polaganjem teorijskog (usmenog) dela se sabiraju i konačna ocena se formira prema sledećoj tabeli:
Broj poena 51-60 61-70 71-80 81-90 91-100
Ocena 6 7 8 9 10
Značenje ocene dovoljan dobar vrlo dobar odličan izuzetan