Cilj predmeta

Da studenti steknu sposobnost da identifikuju, procene i ograniče rizik u inženjerskoj praksi primenom koncepata i tehnika inženjerstva i menadžmenta rizika.

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni da identifikuju glavne opasnosti (hazarde) u inženjerskom projektu i da naprave odgovarajuću strategiju upravljanja rizikom kojom se rizik izbegava, smanjuje, deli ili prihvata u razumnom obimu.

Silabus predmeta

Teorijska nastava:

• P01: Uvod – o ciljevima i sadržaju predmeta. Osnovni pojmovi i definicije u analizi rizika i upravljanju rizikom.
  • P02: Sociološki i psihološki aspekti rizika.
  • P03: Domenski specifične definicije rizika i tehnike upravljanja rizikom: tehničko-tehnološki sistemi, bezbednost procesa, rizici na projektima, finansijski rizici (VaR), rizici u računarskim sistemima, rizici u informacionim sistemima, ekološki rizici, rizici po život i zdravlje, radijacioni rizici, ekološki rizici, sigurnost električnih sistema i dr.
  • P04: Osnovni koncepti prventivnog inženjerstva i upravljanja rizikom.
  • P05: Tehnike analize hazarda. Analiza načina, efekata i kritičnosti otkaza.
  • P06: Analiza stabla neispravnosti. Preliminarna analiza hazarda. HAZOP. Odlučivanje i rizik.

Praktična nastava:

Vežbe se obavljaju u skladu sa planom teorijske nastave pri čemu se naglasak stavlja na detaljnije upoznavanje sa postojećim standardima i korišćenje raspoloživih softverskih alata za rešavanje školskih i realnih praktičnih primera.

Metode izvođenja nastave

Predavanja se izvode klasično a vežbe pretežno korišćenjem raspoloživih softverskih alata za analizu pouzdanosti i rizika.

Predavači:

dr Mirko Vujošević

Redovni profesor

Literatura:

1. M. Modarres, M. Kaminskiy, V. Krivtsov: “Reliability Engineering and Risk Analysis: ”, CRC Press, New York, 1999
2. C. A. Ericson II: “Hazard analysis techniques for system safety: ”, Wiley, 2005
3. Y. Y. Haimes: “Risk Modeling, Assessment, and Management: ”, Wiley, 2005
4. Uputstva za korišćenje softverskih alata za analizu rizika.
Tip Obaveza Poena
Predispitne obaveze Aktivnosti u toku predavanja 10