Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa osnovnim konceptima, principima i modelima teorije igara i obučavanje za primenu osnovnih i naprednih tehnika teorije igara u modeliranju i analazi strateških interakcija u kompleksnom poslovnom okruženju

Ishod predmeta

Osposobljenost studenata za strateško i analitičko razmišljanje i primenu naprednih koncepata teorije igara u modeliranju i rešavanju realnih problema iz prakse.

Silabus predmeta

Teorijska nastava:

• P01: Uvod i opšti principi: Predmet i cilj kursa. Osnovni pojmovi teorije igara. Strateško razmišljanje. Razumevanje pravila igre. Racionalnost i zajedničko znanje. Pojam ekvilibrijuma.
  • P02-P03: Opšte klase igara i strategija: Kooperativne i nekooperativne igre. Statičke igre. Dinamičke igre. Mešovite igre. Igre sa ponavljanjem.
  • P04: Karakteristične igre: “Dilema zatvorenika” – rešavanje i primena.
  • P05-P06: Igre sa strateškim potezima: Strateška upotreba informacija. Obavezivanje i kredibilitet. Strateški substituti i komplementi. Igre sa asimetričnim informacijama. Bajesova igra. Igre sa signaliziranjem.
  • P07: Kooperativne igre: Koalicije. Jezgro igre više strana. Šeplijeva vrednost igre.
  • P08-P11: Modeli konkurencije u oligopolima: Statički modeli (Kurnoova i Bertrandova igra). Dinamički modeli (Štakelbergova igra lidera i sledbenika).
  • P12-P15: Primene teorije igara: Primene u ekonomiji, marketingu, finansijama, informatici. Ostale primene.

Praktična nastava:

• V01: Modeliranje strateških interakcija. Karakteristične igre: “dilema zatvorenika”, igra koordinacije, “bitka polova”, igra “kukavice”, igra “soko i golub”. Analogija karakterističnih igara sa realnim situacijama kroz primere.
  • V02: Metode i tehnike za određivanje strateškog ekvilibrijuma u statičkim, dinamičkim igrama i duopolima. Interpretacija strateškog ekvilibrijuma
  • V03: Softver za rešavanje i simulaciju igara. Studije slučaja: rat cenama, ulazak na tržište, strateško investiranje, pregovaranje, aukcije.

Metode izvođenja nastave

Predavanja praćena odgovarajućim prezentacijama i multimedijalnim sadržajima. Vežbe bazirane na ilustrativnim i realnim primerima. Kreativne radionice bazirane na interaktivnom radu sa studentima kroz analizu studija slučajeva, eksperimentalne igre i simulaciju.

dr Milan Martić

Redovni profesor

dr Marija Kuzmanović

Vanredni profesor

Literatura:

1. Krčevinac S., Čangalović M., Vujčić V., Martić M. i Vujošević M.: “Operaciona istraživanja 1: ”, FON, Beograd, 2006.
2. Stojanović, B.: “Teorija igara – elementi i primena: ”, Službeni glasnik, 2005.
3. Dixit A., and Skeath S.: “Games of Strategy, 2nd edition: ”, Norton, New York, 2004.
4. Hillas, J., Schiff, A.: “Game theory and Economic Applications: ”, Lecture notes, 2002.
4. www.gametheory.net
Tip Obaveza Poena